Pomozme dětem v nouzi, aby jejich dětství mohlo být co nejlepší

Solidarita a empatie, dvě slova, která shrnují vše, co by mělo být nám lidem vlastní. Nejen v době, kdy prožíváme něco jako je koronavirus, ale běžně. A proto se INEKON SYSTEMS stal partnerem Patrona dětí, charitativního projektu Nadace Sirius. Už před vypuknutím pandemie žilo v České republice více než čtvrt milionu dětí do 15 let v nízkopříjmových rodinách. Dalších zhruba 117 tisíc pak bylo zdravotně postižených. Bez pomoci cizích lidí by se obešli jen velmi těžko. Svědčí o tom stovky dětských příběhů s žádostí o pomoc na www.patrondeti.cz. Nejvíce je nyní těch, kterým docházejí peníze už i na jídlo.

Pomozme dětem v nouzi, aby jejich dětství mohlo být co nejlepší


Balík základních potravin a hygienických potřeb tvoří v současnosti více než 70 % procent z celkového počtu žádostí rodin s dětmi se sociálním či zdravotním handicapem. Do tíživé situace se dostávají i rodiny, které by před několika měsíci nikdy nenapadlo, že budou potřebovat pomoc cizích lidí. Nikoli však finanční, Patron dětí poskytuje rodinám přímo věci či služby. Navíc všechny příběhy musí mít svého Patrona, osobu, která potvrdí, že dítě dar skutečně potřebuje. Každá žádost je také pečlivě zkontrolována v oddělení risku.


Potraviny pro Františka a další děti


František je čtrnáctiletý kluk s řadou zálib. S maminkou Romanou zůstal sám a před vypuknutím koronavirové krize žili sice skromně, ale nestrádali. Pak přišlo jaro a ním první vlna pandemie. „Jako dohodářka jsem byla jsem mezi prvními, s kým se zaměstnavatel rozloučil,“ říká dnes už odevzdaně. Od té doby o práci nezavadila a úspory už jsou ty tam. „Když řeknu, že mi i s výpomocí od bratra zůstanou na měsíc na úplně všechny výdaje mimo nájem zhruba dva tisíce korun, tak to je moc. V obchodě váhám i jestli koupím děcku jeden pomeranč,“ konstatuje Romana. I této rodině se dárci Patrona dětí složili na potravinový balík. Stejně jako stovkám dalších.

Nebo vlastně tisícům, protože Patron dětí nepomáhá rodinám v tíživé finanční situaci jen balíky, ale také s úhradou obědů ve škole, zájmových kroužků, lyžařských kurzů, asistentů, postelí a psacích stolů či drahých a ze zdravotního pojištění nehrazených terapií, rehabilitací a státem nehrazených kompenzačních a jiných pomůcek pro děti se zdravotním postižením.


Baletkou se Lara nestane, ale začíná chodit


Kdyby se porod holčičky, které rodiče vybraly netradiční jméno Lara nezkomplikoval, všechno by dnes bylo jinak. Lara by už nejspíš nějaký rok chodila do baletní přípravky. Bohužel to tak není. Lařin dramatický start do života má následky – dětská mozková obrna a spastická diparéza, která způsobuje ztrátu rovnováhy. K tomu těžká oční vada aniridie, což znamená že dívce chybí duhovky, je světloplachá a krátkozraká.

„Nejhorší byla bezmoc. I malinké světélko naděje na zlepšení vás pak nabije netušenou silou a odhodláním,“ vysvětluje maminka. Neúnavné cvičení, lázně a rehabilitace dostaly Laru tam, kde je dnes. Dokáže stát a sama ujít několik metrů. Pokrok kazí jediná věc: peníze. Lara totiž musí na rehabilitace, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, dvakrát za rok. Bez nich se nejen neposune dopředu, ale zase se vrátí o kus zpět. Pro matku, která vychovává Laru sama, je však výdaj zhruba 130 000 Kč ročně už nereálný. Všechny úspory jsou pryč. A tak visí Lařin příběh na stránkách Patrona dětí a čeká na dobré srdce lidí, kterým nejsou osudy jiných lhostejné.

        Ruth je nadaná třináctiletá slečna,
která píše povídky a skládá verše.
S českou maminkou a otcem cizincem
žila donedávna v africké Mallawi.
Do Čech se vrátila s dalšími sestrami
kvůli maminčině rizikovému těhotenství
s Tyamikou. „Na manželovu letenku nám 
už ale nezbylo. Navíc se protahuje 
i vyřízení víza.“ Jediný příjem matky
je v současnosti desetitisícový rodičovský
příspěvek, který dostává na zde narozenou
dceru. Na dávky státní sociální podpory
a hmotné nouze nemá nárok. Patron dětí
rodině pomohl potravinovým balíkem.

Nemáte ještě jasno v tom, jaký hezký a smysluplný dárek koupit svým blízkým? Nebo hledáte, co letos nadělit svým kolegům, zaměstnancům či obchodním partnerům? Máme pro vás návrh, objednejte Dobrošeky – poukázky na konání dobra.

Dobrošeky uděláte radost hned třikrát: 1. Sobě, protože jste udělali něco dobrého. 2. Obdarovanému, protože po uplatnění kuponu bude mít hezký pocit. 3. Dítěti, které se neobejde bez pomoci dobrých lidí. A to za to přece stojí, co říkáte?

Dobrošeky nabízí charitativní projekt Patron dětí zřízený Nadací Sirius v hodnotách 100, 250, 500, 1 000, 5 000 a 10 000 Kč. Každý obsahuje unikátní kód, který může obdarovaný uplatnit u konkrétního dětského příběhu podle vlastního výběru na www.patrondeti.cz. Pomůže tak udělat některému dítěti, se kterým se osud nemazlí, svět zase o něco lepším.

Nejsnazší je Dobrošeky koupit elektronicky a také je pak stejným způsobem rozeslat. Můžeme vám na ně však i umístit vaše logo nebo vám je vytisknout. Stačí nás kontaktovat na info@patrondeti.cz.