Z Inekonu odjely tramvaje pro hlavní město USA

Dnes byl zahájen transport tramvají českého výrobce INEKON GROUP, a. s., do Washingtonu, D. C. Tři bezmála 30 tun těžké a 20 metrů dlouhé nízkopodlažní kolosy byly naloženy na speciální trajlery, které je dopraví do přístavu v německém Hamburku. Tady budou naloženy na loď a 21. listopadu vyrazí na svou cestu přes Atlantský oceán. Do přístavu Baltimore na východním pobřeží USA připlují za více než čtrnáct dní a dalších pět ještě potrvá přeprava po souši do americké metropole. Ve Washingtonu, D. C., budou tedy české tramvaje vyloženy za déle než měsíc – plánované datum je 15. prosince 2009.

„První Američané by se našimi tramvajemi měli ve Washingtonu svézt už koncem příštího roku, kdy zde má být podle předpokladů otevřena historicky první nová tramvajová trať. Stejné vozy však už jezdí v Portlandu a v Seattlu, kam jsme je vyvezli v letech 2006 a 2007. Převoz tramvají do Washingtonu, D. C., uzavírá plnění kontraktu v hodnotě 24 milionů dolarů, který jsme podepsali před pěti lety,“ uvedl Ing. Milan Haloun, vedoucí projektu v INEKONU GROUP, a. s., a dodal: „Jsem rád, že podobnými tramvajemi naší výroby cestují i obyvatelé dvou velkých moravských měst – Ostravy
a Olomouce.“


Příprava na transport z areálu Ústředních dílen Dopravního podniku Ostrava trvala čtrnáct dní. Byla zkontrolována elektrická výzbroj, tramvaje byly připojeny k trolejové síti a odborníci vyzkoušeli všechny jejich funkce. Teprve poté byly zabaleny na cestu. Pantografy a všechny části, které přesahují obrysy karoserie, byly demontovány a uloženy uvnitř vozů. Místa, v nichž se nacházejí elektrická zařízení, byla vybavena absorbéry vlhkosti a řádně utěsněna. Poté byly vozy nastříkány ochranným přípravkem na bázi vosku, který je bude chránit proti účinkům vody a mořské soli. Ve Washingtonu, D. C., jej pak jednoduše smyjí horkou vodou. Tramvaje je třeba rovněž chránit proti účinku vln oceánu. Ty by totiž mohly kvůli kolébání lodi
vyvolat nežádoucí mikroposuny kol a poškodit tak nápravová ložiska. Proto budou na lodi tramvaje umístěny na speciálních podstavcích, které mikropohybům zabrání.
Tramvaje INEKON 12-TRIO byly pro Washington vyrobeny již před dvěma lety. Na žádost zadavatele − americké společnosti WMATA – byly však dva roky uskladněny v depu Dopravního podniku Ostrava. Důvodem bylo zdržení ve výstavbě tři kilometry dlouhé trati, která se začala stavět až letos. Po dokončení by měla spojit rezidenční jihovýchodní část města s oblastí, kde se nachází například hlavní sídlo ministerstva vnitřní bezpečnosti (Department of Homeland Security Headquarters). To je ve vládě USA vzhledem k počtu zaměstnanců třetí největší.