Inekon Group více než zdvojnásobí vývoz ČR do Egypta

Kontrakt v hodnotě cca 4,7 mld. Kč na výstavbu nové cementárny poblíž hlavního města Severního Sinaje Al Arish podepsali v Egyptě představitelé Inekon Group. Vítězně tak uzavřeli svou účast v tendru, který vypsala začátkem letošního roku North Sinai Cement Company. Ta se zavázala složit do konce letošního roku finanční akontaci a otevřít bankovní akreditiv, aby mohly být co nejrychleji zahájeny projekční práce. Cementárna s plánovanou produkcí 1,6 mil. tun cementu za rok by měla být uvedena do provozu v roce 2011.

Podle celních statistik Česká republika loni vyvezla do Egypta zboží a služby v ceně 3 mld. Kč (162,417 mil. USD). Uzavřená smlouva proto výrazně promluví do výsledků vzájemných obchodních vztahů obou zemí. „Po roce 1989 se do značné míry omezily exportní aktivity do oblasti Asie a Afriky. Díky dlouholetým odborným zkušenostem našich specialistů se nám ale nyní podařilo obnovit potřebné kontakty. Po téměř 50 letech tak postavíme v Egyptě opět českou cementárnu. Tu první, s dnes už zastaralou technologií, do země dodaly Přerovské strojírny kolem roku 1960. Význam celé události podtrhuje, že kontrakt za značného zájmu médií spolupodepsal jako svědek guvernér Severního Sinaje,“ uvedl Josef Hušek, předseda představenstva a generální ředitel Inekon Group, a. s., a dodal: „Během příštích několika let by mělo v Egyptě vyrůst šest nových cementáren. Jde o záměr vlády, která chce tímto krokem zvýšit malou nabídku cementu na trhu a omezit tak růst jeho ceny.“

Projektovou dokumentaci nové cementárny pro Inekon Group vytvoří zlínská PSG International. Ta zároveň poskytne autorský dozor při stavebních pracích v Egyptě, které budou vykonávat vybrané místní stavební firmy. Strojní zařízení, tedy obrovské pece a mlýny, vyrobí přerovské strojírny PSP Engineering. Elektroniku a systémy řízení dodá Siemens Engineering. Projekční práce mají být ukončeny do října příštího roku a s prvními dodávkami se počítá začátkem roku 2010.

Inekon Group v současnosti disponuje také uzavřenými kontrakty na výstavbu cementáren ve Vietnamu a Iráku. Jejich realizace se však proti původnímu plánu zdržela nepředvídatelnými okolnostmi. „Vyřešení financování zakázky ve Vietnamu se zpozdilo v návaznosti na světovou finanční krizi, která zasáhla i asijské trhy. Nyní řešíme další postup, protože disponujeme pouze částí z požadované akontace. Horší situace je v Iráku, kde jsme přes řadu příslibů a jednání omezováni komplikovanou politickou a bezpečnostní situací v Kurdystánu,“ vysvětlil J. Hušek.

Al Arish je hlavním městem Severního Sinaje a má okolo 140 tisíc obyvatel. Leží na pobřeží Středozemního moře, asi 40 km od hranic Egypta s Izraelem a Palestinou. S Českou republikou jej dosud spojovali pouze turisté, pro které je oblíbeným přímořským letoviskem.